Trump összetörte az ukrán NATO-álmokat – Mandiner Harctér
Donald Trump beiktatásához közeledve már Zelenszkij is tárgyalna a fegyverszünetről, de feltételekkel. Az ukrán elnök NATO-tagságot szeretne, de erről Trump hallani sem akar.
A magyar származású amerikai stratéga szerint a lengyelországi rakétabecsapódásra adott amerikai reakcióért ha a Kreml hálás nem is, tisztelettudó lehet egy ideig.
„Számomra egyértelmű, hogy közel vagyunk a béketárgyalásokhoz” – mondta az Indexnek George Friedman geopolitikai stratéga, akit a lap már a lengyelországi rakétabecsapódás után kérdezett. Álláspontját azzal indokolta, hogy a február 24-e óta tartó ukrajnai háborúval Oroszország nem érte el a célját, az a forgatókönyv ugyanakkor az Egyesült Államoknak kedvez, hogy bár lassan kilenc hónapja dúlnak a harcok, és mindkét oldalon jelentősek a veszteségek, Ukrajna továbbra is állja a sarat.
„A rakétaeseménynek önmagában kevés következménye van. Ami jelentős, az a gyorsaság, amellyel az Egyesült Államok megerősítette, hogy nem az oroszok álltak a lengyelországi eset mögött” – kommentálta a kedd esti fejleményeket Friedman.
Az USA szemszögéből nézve kijelenthető, ez az incidens alkalmat adott egy gesztusra, méghozzá egy stratégiai jelentőségű gesztusra. Sok sértés és vádaskodás fog még elhangzani a sztárelemző szerint a lengyel-ukrán határon történtek utóhatásaként, mindez azonban azon a tényen már nem változtat, hogy Washington felmentette Moszkvát – tette hozzá a magyar származású amerikai stratéga, aki leszögezte: az amerikai reakcióért ha a Kreml hálás nem is, tisztelettudó lehet egy ideig.
George Friedman Európa jövőjét borúsan látja, de úgy véli, már a háború előtt is repedezett a rendszer. Meggyőződése, hogy ha a szankciók bevezetése tovább töri az EU-t, újjá kell alakítani azt – olvasható a cikkben.
Nyitókép: MTI/EPA/AFP/Ludovic Marin